ED – személyre szabott terápia – sildenafil
19. 12. 2022
Az erektilis diszfunkció (ED vagy merevedési zavar) egy komplex betegség. Hátterében számos urológiai és nem urológiai ok állhat. Éppen ezért – ritka kivételektől eltekintve – komplex kivizsgálás szükséges az eredményes kezelés, valamint az azt kiváltó társbetegségek felderítésére és kezelésére. A következő eseten keresztül ez a folyamat kerül bemutatására.
Az 53 éves férfi merevedési panaszai miatt jelentkezett andrológiai szakrendelésen. Bár tünetei egy éve fennálltak, a probléma intimitása miatt nem mert szakemberhez fordulni. Az ilyen – pszichés szorongással érkező páciensek esetén különösen fontos, hogy megnyugtató közeg fogadja őket a rendelésen. A kórtörténet felvételénél a páciens metakommunikációs jeleiből sokszor már lehet sejteni, mi miatt érkezik. Ha ez mégsem egyértelmű, a célzott rákérdezés a problémára, ezt elősegíti. Persze ez csak akkor működik, ha az orvos és az őt segítő szakszemélyzet is járatos a probléma feltérképezésében, és kellő empátiával fordul a páciens felé.
Az esetben szereplő férfi egy éve igen gyorsan romló merevedési funkcióról számol be. A panaszok megjelenése előtt is sokat dolgozott a kis családi cégét vezetve. A tünetek fellépésének környékén a koronavírus járvány, majd a megváltozott világgazdasági események rendkívül megnehezítették a vállalkozás üzemeltetését, fokozódott a szorongása, alkalmazottakat kellett elbocsátani. Panaszai megszűnt reggeli merevedés, a merevedés tartósságának elvesztése, időszakonként merevedési képtelenség volt. Bár az állandó partnere (feleség) megértő volt, a páciens sorozatos kudarcélményei miatt libidó csökkenés, és az együttlétektől való tartózkodás is fellépett. Ez kisebb párkapocslati problémákhoz is vezetett, mivel szakrendelőbe érkezés előtt már két hónapja ne is próbálkoztak együttléttel. Testsúlya fokozódott, dohányzásra rászokott. Éjszakai alvása nem volt megfelelő, sportot és testmozgást hanyagolta. Eddig más ismert betegsége, gyógyszeres kezelése nem volt.
A kórtörténet rögzítését követően fizikai és ultrahangos vizsgálat történt. A mérsékelten túlsúlyos páciens heréi jó térfogatúak, jó turgorúak voltak. A külső genitáliákban, illetve a prosztata tapintása során egyén kóros eltérés nem volt észlelhető. UH vizsgálat során a jobb oldali vesében 10mm-es Bosniak I cisztát vesekövet, ép húgyhólyagot és prosztatát, normál keringésű és echoszerkezetű heréket lehetett észlelni.
A merevedési zavar részletes kivizsgálása elengedhetetlen – főleg ilyen kórtörténettel. Következő lépésekként vizeletvizsgálat, valamint megfelelő ütemezéssel vérvétel történt: glükóz, lipid profil (éhgyomorra), férfi hormonpanel (reggeli órákban legalább 7 órás alvást követően), PSA meghatározás (figyelembe véve az andrológiai vizsgálat során végzett prosztata tapintás türelmi idejét), vesefunkció, májfunkció és vérkép (az esetleges későbbi tesztoszteron pótlás miatt). Kiemelten fontos az életkor és a jelentősebb stressz miatt a részletes kardiológiai kivizsgálás, szív ultrahanggal és terheléses EKG-val, mivel az ED a súlyosabb kardiovaszkuláris tünetek megjelenését 2-5 évvel előzheti meg.
Már a kivizsgálás időtartamára elindultak a kezelés első lépései. A terápia első lépése az életmód változtatás. Az alvásminta javítása, a kiegyensúlyozott táplálkozás, rendszeres testmozgás, testsúlycsökkentés, dohányzás elhagyása mind-mind a társuló rizikófaktorokat csökkentik, valamint a gyógyszeres terápia hatékonyágát növelik. Ez hitelessé teszi az orvost, javítja az orvos-beteg együttműködést és a bizalmat a páciens részéről, valamint a terápiahűséget. Nagyon fontos, hogy a szakellátó is tisztában legyen az elérhető gyógyszerek listájával, alkalmazásával, adagolásával, lehetséges mellékhatásaival, melyekről a pácienst tájékoztatni kell.
Jelen esetben gyógyszeres tüneti terápiaként sildenafil alkalmazása indult. A hatóanyag választását a generikus készítmények kedvező ára, széles körű elérhetősége is indokolta. A ritkább, kevésbé kiszámítható együttlétek is a rövid hatású gyógyszer választását támogatta. A páciens részletes tájékoztatást kapott a gyógyszer használatáról, különösen felhívva a figyelmet a lehetséges gyógyszerkölcsönhatásokra (nitrát tartalmú készítménnyel ne alkalmazza), a gyógyszer helyes alkalmazására (együttlét előtt egy órával, gyógyszer bevételét megelőzően kiadós, zsíros étkezés nem történjen), valamint a készítmény várható hatására (nem inger nélküli merevedést hoz létre, hanem a szexuális ingerre adott merevedési válasz mértéke és időtartama fog nőni).
Szerencsére minden vizsgálati eredmény hamar megérkezett, egy hónappal később már ezekkel érkezett ismételt andrológiai konzultációra. A gyógyszer (50mg sildenafil) eredményesnek bizonyult. Önbizalma, hangulata, párkapcsolata (értve ezalatt a szexuális életet) sokat javult. Kardiológiai kivizsgálás elvétve néhány kamrai extrasystolén kívül szerencsére más eltérést nem mutatott. Laborjaiból kiemelendő a mérsékelten emelkedett májfunkciós értékek, a határértéken lévő vércukorszint és a szürke zónában található tesztoszteronszint (SHBG, albumin szint normál értékeket mutatott). A további gyógyszerfelírás mellett az életmódbeli változtatások körében kiemelésre került a sport, testsúlycsökkentés és az alkoholbevitel kerülése. Ezek segítségével nem csak a merevedési zavar kezelhető, hanem a beteg életkilátásai is jelentősen javíthatók.
Látható tehát, hogy a merevedési zavar kivizsgálása időigényes, de a közös siker kellőképpen jutalmazza a fáradozást.
Szerző: Dr. Benyó Mátyás PhD, urológus, andrológus szakorvos