Refluxbeteg a táránál: öngyógyszerelés PPI-vel vagy orvoshoz irányítás?
13. 1. 2023
A gyomorégés és a savas regurgitáció gyógyszeres kezelésében a protonpumpagátló (PPI) hatóanyagú patikaszerek adása első választásnak minősül. A PPI-k közé tartozó ezomeprazol készítménye már vény nélküli forgalomban is elérhető Magyarországon, így szerepet kaphat a gastrooesophagealis reflux betegség (GERD) öngyógyszerelésében. Milyen szempontokra kell tekintettel lenni a protonpumpagátló hatóanyagú gyógyszer expediálása során?
Egyes felmérések alapján a lakosság 20%-a, más források alapján akár 50%-a tapasztalhat heti gyakorisággal gyomorégést (1). Ezzel összefüggésben a gastrooesophagealis reflux betegség (GERD) is gyakori kórképnek számít. A nyugati országokban a felnőttek 10-20%-a tapasztal GERD-tüneteket legalább heti gyakorisággal. Ráadásul a GERD előfordulási gyakorisága évről évre mintegy 4%-kal nő. Mindez – nagy valószínűséggel – szoros kapcsolatban áll a GERD egyik rizikófaktora, az elhízás járványszerű terjedésével (2).
KELLEMETLEN TÜNETEKKEL JÁR A GERD, MÉGIS SOKAN ÓDZKODNAK ORVOSHOZ FORDULNI
A nem megfelelően kezelt GERD jelentős hatással van az érintettek életminőségére, és a fizikai, illetve szociális aktivitásuk csökkenéséhez vezethet, amint erre az Amerikai Gasztroenterológiai Társaság (American Gastroenterological Association – AGA) közreműködésével és 1000 GERD-beteg bevonásával végzett vizsgálat is rámutat. Az érintettek válaszaiból az derül ki, hogy a betegek 34%-a az első GERD-panaszok megjelenését követően legalább 12 hónapot vár az orvoshoz fordulással (3).
A citált felmérés eredményei arra is felhívják a figyelmet, hogy a betegek jelentős hányada maga próbálja megoldani a problémáját, aminek a keretében öngyógyszerelhet. Egyértelmű tehát, hogy a gyógyszertárban expediáló szakembereknek kiemelt szerepük van ezeknek a betegeknek a felismerésében, és szakszerű tanácsokkal, szükség esetén gyógyszerrel való ellátásukban.
ÖNGYÓGYSZERELÉS VAGY ORVOSHOZ IRÁNYÍTÁS?
A GERD diagnózisának felállítása elsősorban a tipikus szimptómák, vagyis a gyomorégés és a savas visszaáramlás alapján történik. Tekintettel kell lenni arra, hogy a GERD számos extraoesophagealis tünettel társulhat. Asztma, laryngitis, pharyngitis, krónikus köhögés, sinusitis, idiopátiás tüdőfibrózis, fogeróziók és otitis media léphet fel az érintetteknél, és több esetben ezek hívhatják fel a figyelmet a GERD-re. A fokozott gyomorsavtermeléssel és savas regurgitációval összefüggő panaszok kezelése komplex megközelítést igényel, és abban az életmódbeli változtatásokon túl a gyógyszerek is szerepet kapnak (4). Ez egyben azt is jelenti, hogy a jellegzetes GERD-tünetek fellépése esetén nincs szükség (minden esetben) azonnali endoszkópiai vizsgálatra. A gyógyszeres terápiát illetően: enyhe és/vagy ritkán fellépő tünetek kezelésére rendelkezésre állnak antacidok, alginátok, hisztamin- 2-receptor-antagonisták, illetve PPI-vegyületek. A jelenlegi irányelvekkel összhangban GERD esetén elsőként protonpumpagátló (PPI) hatóanyagú gyógyszerek szedése preferálandó, elsősorban a PPI-k egyéb hatásmechanizmusú szerekkel szemben mutatott szuperior hatása miatt. A PPI vegyületcsaládba tartozó ezomeprazol 20 mg-os dózisú kiszerelése már vény nélkül is elérhető Magyarországon. Ilyen módon az ezomeprazol is lehetőséget kínál az öngyógyszerelésre, amelynek az időtartama orvosi felügyelet hiányában maximum két hétben limitált. Vannak azonban esetek, amikor az öngyógyszerelésnek nincs helye, és orvoshoz kell irányítani a feltételezhetően GERD-beteget. Erre a következő alarm tünetek megléte esetén kerül sor:
- nyelési nehézség,
- anémia,
- súlyvesztés,
- vérzés,
- a GERD-tünetekkel egyidejűleg jelentkező hányás.
Az említett alarm tüneteknél orvosi kivizsgálásra van szükség, amelynek keretében már indokolt lehet az endoszkópos vizsgálat elvégzése is (2).
GERD-BEN ELSŐ VÁLASZTÁS A PPI-GYÓGYSZER
A GERD gyógyszeres kezelésében a PPI-hatóanyagok első vonalbeli szernek minősülnek, mind az erozív oesophagitis tüneteinek az enyhítésében, mind az eróziók gyógyításában (2, 4). A tüneti kontroll vonatkozásában nem mutatható ki markáns különbség a különféle PPI-vegyületek (hazánkban forgalomban van ezomeprazol, lanzoprazol, omeprazol, pantoprazol, rabeprazol) között (2, 5). Azonban egy metaanalízis kedvező eredménnyel szolgált az ezomeprazol javára: az ezomeprazol – egyéb PPI-hatóanyagokkal összehasonlítva – növeli az erozív oesophagitis gyógyulásának esélyét a kezelés 4. és 8. heteiben (2).
EZOMEPRAZOL: HATÁSOSSÁG SZÁMOKBAN KIFEJEZVE
Az ezomeprazol az omeprazol S-izomerje, amely célzott hatásmechanizmussal csökkenti a gyomorsav- elválasztást. Az ezomeprazol a parietális sejtekben lévő H+/ K+-ATP-áz enzim, vagyis a protonpumpa szelektív inhibitora. Az ajánlott napi ezomeprazol adag 20 mg (5). Naponta egyszer 20 mg ezomeprazolt 5 napon keresztül, ismételten alkalmazva a maximális savelválasztás átlagértéke – az 5. napon, 6-7 órával gyógyszeradás után mérve – 90%-kal csökken. Az 5 napon keresztül, szájon át adott 20 mg ezomeprazol átlagosan 13 órán keresztül tartja a gyomor savasságát pH=4 fölött tünetes GERD-betegeknél (5). Klinikai vizsgálatokkal igazolt, hogy a 24 óránként, 2 héten keresztül adott 20 mg ezomeprazol hatékonyan kezeli a gyakori gyomorégést. A 20 mg ezomeprazolt szedő
vizsgálati alanyok megközelítőleg 78%-a számol be a gyomorégés első megszűnéséről a kezelés első
hetében, míg a placebocsoportban az arányuk 52–58%. A gyomorégés tartós megszűnéséig eltelő idő (az az idő, amely után a beteg 7 egymást követő napon nem számol be gyomorégésről) szignifikánsan rövidebb a 20 mg ezomeprazollal kezelt csoportban, mint a placeboágon (5). Továbbá a 2. heti értékelés alapján az ezomeprazol szignifikánsan hatékonyabb a placebónál a savas regurgitáció megszüntetésében (5).
TANÁCSOK EZOMEPRAZOLT TARTALMAZÓ GYÓGYSZERT VÁSÁRLÓ BETEGEKNEK
Az ezomeprazolt – mint a PPI-hatóanyagú gyógyszereket általában – napi egyszer kell alkalmazni. Az ezomeprazol tartalmú gyógyszert ajánlott étkezés előtt 30–60 perccel bevenni (2, 6). Fel kell készíteni a beteget arra, hogy az ezomeprazol hatásának a kiépülése nem azonnali. A gyomorégés és a GERD tüneteinek javulása az ezomeprazol 2-3, egymást követő napon történő szedését követően várható. A csak alkalmilag adagolt vagy a beteg saját elgondolása alapján bizonyos esetekben alkalmazott PPI-hatóanyagú gyógyszertől nem várható a gyomorégéses vagy savas visszaáramlásos panaszok enyhítése. Az ezomeprazol kezelés időtartama – öngyógyszerelés keretén belül – legfeljebb 2 hét lehet. Amint a tünetek teljesen megszűntek, a kezelést abba kell hagyni. Ha a tünetek 2 hétig tartó folyamatos ezomeprazol kezelés mellett nem enyhülnek, a beteget orvoshoz kell irányítani (5).
ÉLETMÓDTANÁCSOK GERD-BETEGEKNEK
A GERD-betegeknél a gyógyszeres kezelést megelőzően, illetve a mellett is lényeges hangsúlyt fektetni az életvitelre. Számos életmódbeli változtatás jelentős javulást képes előidézni az érintettek állapotában (4).
- A súlycsökkentés eredményes: a tervezett módon végrehajtott testsúlycsökkentés az elhízott betegek 81%-ánál a GERD-tünetek enyhüléséhez vezet, míg 65%-uk a tünetek megszűnéséről számol be. Egy másik vizsgálat szerint a testtömegindexben (BMI) bekövetkező legalább 2 kg/m2 csökkenés a GERD-szimptómák enyhülésével asszociál (2).
- Úgy tűnik, hogy a megemelt felsőtesttel való alvás (ágylábak megemelése feji részen) hozzájárulhat a GERD-tünetek enyhüléséhez (2).
- Kedvező hatású lehet, ha a lefekvést megelőző 2-3 órában már nem étkezik az érintett személy (2).
- A komplementer megoldások iránt érdeklődő GERD-betegek számára kamillából vagy orvosi zilizből készített tea javasolható. Ezek a gyógynövények poliszacharidokban gazdagok, és használatuk elsősorban a bevonó hatásukon alapul (1).
- Korábban óva intették a GERDben szenvedőket a dohányzástól, a csokoládé, a szénsavas üdítőitalok, az alkohol, a zsíros ételek, a fűszeres fogások fogyasztásától, valamint a kiadós ételadagoktól. Noha az ételek és a GERD-tünetek közti kapcsolat nem szilárd evidenciákon nyugszik, az említett, AGA bevonásával végzett felmérés szerint a GERD-betegek 74%-ánál a fűszeres ételek, 73%- ánál a paradicsomos ételek, 69%- ánál pedig a zsírban/olajban sütött ételek hatására romlanak a tipikus GERD-panaszok (2, 3). Javasolható a GERD-betegeknek egy ún. GERD-napló vezetése, amely segíthet a refluxbetegség triggere(i)ként működő tényezők (pl. paradicsom, alkohol, kávé) azonosításában.
Első megjelenés 2023.01.13.Kiadó: Professional Publishing Hungary Kft. Főszerkesztő: Dr. Lipták Judit
Irodalom:
- https://www.pharmacytimes.com/view/gerd-and-chronic-heartburn-counseling-patients
- Young A, Kumar MA, Thota PN. GERD: A practical approach. 2020; 87,4: 223–30.
- https://www.hcplive.com/view/survey-shows-gerd-significantly-reduces-patients-quality-of-life
- Chapelle N, Ben Ghezala I, Barkun A, Bardou M. The pharmacotherapeutic management of gastroesophageal reflux disease (GERD). Expert Opin Pharmacother 2021;22(2):219–227.
- www.ogyei.gov.hu ; alkalmazási előírások; 2022. nov. 25.
- Protonenpumpenhemmer. Großer Nutzen bei passender Indikation;
- https://www.pharmazeutische-zeitung.de/grosser-nutzen- bei-passender-indikation-132943/seite/3/