Az antipszichotikumok hatékonysága szkizofréniában „real world” adatok alapján
Dupla-vak (DB) randomizált. Kontrollált vizsgálatok (RCT) adatai szükségesek egy antipszichotikum forgalomba hozatali engedélyéhez és a DB RCT adatai képezik az alkalmazási előírások alapját. A „real world” adatok segítenek az egyes antipszichotikumok hatékonyságának megállapításában azzal, hogy azokat a valós élethelyzetekben alkalmazott szerek hatásosságát mérik, szemben a kontrollált klinikai vizsgálatok szigorúan szabályozott menetével. A „real world” adatok tartalmazhatnak információt a betegek által tapasztalt hatékonyságról, mellékhatásokról, az adherenciáról vagy a betegek funkcionális szintjéről.
A „real world” adatok bemutatják, hogy a betegek hogyan reagálnak az antipszichotikumokra a valós életben, beleértvea különböző korú betegeket, életkörülményeiket, korábbi kezelési tapasztalataikat és egyéb szomatikus és pszichiátriai betegségüket. Ezek az adatok lehetnek pl. a betegek által nyilvántartott naplók, orvosi dokumentációk, biztosítók elektronikus egészségügyi rendszereinek adatai, vagy a betegekkel készült interjúk. A gyakorlatban fontos kérdések megválaszolásához nem mindig nyújtanak az RCT-k elegendő adatot, pl. ritka az antipszichotikumok egymással való direkt összehasonlítása („face to face” vizsgálatok) vagy az antipszichotikumok egymással való kombinálásával (polypharmacy) foglalkozó RCT. A „real world” adatokhoz sorolhatóak az un. „patient related outcome” (PRO)-ok, melyek rávilágíthatnak a betegek igényeire, melyeket a kezelő személyzet esetleg másképp vagy hiányosan ítélt meg (pl. fájdalom csökkentése, örömforrások hiánya, fáradékonyság, negatív tünetek súlyossága) (1).
Az RCT és a „real world” vizsgálatok eredményeinek összehasonlításával (egyezésével vagy különbözőségével) foglalkozó vizsgálatunk bemutatja, hogy a két típusú forrásokból származó adatok meglepően konzisztensek (2). A „real world” adatok az RCT adatokkal együtt értékelve nyújtanak összefüggő képet az egyes antipszichotikumok hatékonyságáról a valós élethelyzetekben, és segíthetnek a betegek számára a legjobb kezelési lehetőségek megtalálásában.
1Bitter, I., Jaeger, J., Volavka, J., & Czobor, P. (2021). Behaviour and Experience: The Two Sides of the Negative Syndrome-A Comparison of Andreasen’s Negative Syndrome and Huber’s Basic Symptoms. Psychiatria Hungarica, 36(3), 294-302. 2. Katona L, Bitter I, Czobor P. A meta-analysis of effectiveness of real-world studies of antipsychotics in schizophrenia: Are the results consistent with the findings of randomized controlled trials?. Translational Psychiatry. 2021 Oct 6;11(1):510.